تهران خیابان دماوند ایستگاه پل روبروی بانك ملی پلاک 640      09192808251 

چگونه یک مکانیک خوب پیدا کنیم؟

۱۲ مهارت که هر مکانیک خوب و ماهری باید آن‌ها را داشته باشد

مکانیک خوب ، بهترین دوست یک راننده است و به جرات می‌توان گفت که تعمیرکاران خوب تقریباً مثل خانواده یک راننده هستند. اگر از سطح آموزش، استعداد، دانش و تجربه کافی برای تعمیرکار خودرو شدن برخوردارید، بهتر است بدانید که شما یک صف طولانی از مشتریان ثابتی را خواهید داشت که به‌طور منظم به شما مراجعه خواهند کرد. سالم و بی‌نقص بودن خودروهای سواری ، شاسی‌بلندها و کامیون‌ها و به‌عبارتی‌دیگر، حتی جان سرنشینان خودرو نیز به کیفیت کار شما و خدماتی که به مشتریانتان ارائه می‌دهید بستگی خواهد داشت و شما در اینجا مسئولیت بزرگی را ایفا خواهید کرد.

☎ تماس جهت پذیرش ۰۹۱۹۲۸۰۸۲۵۱

همان‌طور که گفته شد یک مکانیک خوب ، هم می‌تواند بهترین دوست یک راننده باشد و در برخی موارد هم می‌تواند برای او حکم بدترین کابوس زندگی‌اش را ایفاء کند. چراکه زمانی که خودرو دچار مشکل شود، صاحبان خودرو انتظار بسیار زیادی از تعمیرکاران خود دارند که در کمترین زمان ممکن مشکل را تشخیص داده و آن را تعمیر کنند. آن‌ها توقع دارند تعمیرکارشان بسیار فِرز و سریع بوده و وجدان کاری داشته باشد. بنابراین اگر شما علاقه‌مند هستید تا یک تعمیرکار خودرو ماهر شوید ما در اینجا برترین و مهم‌ترین مهارت‌هایی که در آینده به آن‌ها نیاز خواهید داشت را به شما معرفی خواهیم کرد:

مهارت ها و توانایی یک مکانیک خوب

یک تعمیرکار خوب بودن چیزی فراتر از تشخیص ایراد، تعمیر گیربکس تعمیر موتور و یا تعویض قطعات و یا دانستن تفاوت میان میل‌لنگ و میل‌سوپاپ است. بلکه ماهرترین تعمیرکاران کسانی هستند که روابط اجتماعی و تعامل قوی با مشتریانشان دارند و قادرند به بهترین و مفیدترین شکل ممکن با مشتریانشان ارتباط برقرار کنند، به‌نحوی‌که خیال آن‌ها از بابت تشخیص و تعمیر خودروشان راحت باشد. شما باید مشتری مداری را به‌خوبی یاد گرفته باشید و قادر باشید خدماتی که مشتریان از شما انتظار دارند را به آن‌ها ارائه دهید. علاوه بر تمام مواردی که دراین‌باره گفته شد، افراد پول زیادی را روی خودروهایشان سرمایه‌گذاری می‌کنند و تمایل دارند با تعمیرکاری کار کنند که خیال آن‌ها را در مورد خودروشان راحت کند و همه نگرانی‌شان را از آن‌ها بگیرد. در کل آن‌ها دوست دارند با کسی کار کنند که بتوانند به او اعتماد کنند.

مهارت ساده کردن توضیحات تخصصی:

یک مکانیک خوب کسی است که بتواند بسیاری از مشکلات تخصصی و پیچیده خودرو را که اکثر مشتریان آشنایی زیادی با آن‌ها ندارند را به زبان ساده به آن‌ها بیان کند.

قدرت تشخیص سریع:

معمولاً افراد نمی‌توانند مدت‌زمان زیادی را صرف کرده و منتظر بمانند تا شما ایراد خودروشان را تشخیص دهید. چراکه آن‌ها مجبور هستند کارهای بسیاری مثل رساندن فرزندانشان به مدرسه و یا انجام سایر مسئولیت‌هایی که دارند و قادر نیستند زمان زیادی را برای عقب انداختن آن‌ها از دست بدهند. بنابراین بهترین مکانیک‌ها از این نظر کسانی هستند که به‌طور مؤثر و کارآمد از ابزار تشخیص و عیب‌یابی برای پیدا کردن ایراد خودروها استفاده کنند و قادر باشند هرچه سریع و در مدت‌زمان کمی خودرو را عیب‌یابی کرده و در مدت‌زمان بسیار کمی نیز به تعمیر خودرو بپردازند.

مکانیک خوب
مکانیک خوب

داشتن وجدان کاری و مسئولیت‌پذیری بالا:

تعمیرکاران خوب باید انسان‌ هایی اخلاق مدار و مسئولیت‌پذیر باشند و تمام تلاششان را بکنند تا مشکل و ایراد خودرو را حل کرده و مشتری را راضی نگه‌دارند و باید سعی کنند که با مشتریانشان کاملاً صادق باشند. پس در نظر داشته باشید که شما بلافاصله بعد از مراجعه یک مشتری باید آستین‌هایتان را بالا زده و بلافاصله پشت کاپوت مشغول کارتان شوید و هرگز به این فکر نکنید که ممکن است دست و صورتتان روغنی و یا کثیف شود، چراکه این شغل شماست و باید همه شرایط سخت آن را از قبل پذیرفته باشید و مشتریانتان نیز روی شما حساب ویژه‌ای بازکرده‌اند و از روی اعتماد به شما مراجعه کرده‌اند.

مهارت بالای مدیریت بحران و حل مشکلات:

شما باید به‌عنوان یک مکانیک خوب یاد بگیرید که چطور مشکلاتتان را مدیریت و آن‌ها را حل کنید، چه‌بسا این مشکل مربوط به خودرو باشد و یا مربوط به امور داخلی مکانیکی‌ تان. توجه داشته باشید که یک مکانیک خوب باید توانایی عیب‌یابی سریع و حل مشکلات را داشته باشد و همچنین قادر باشد در کمترین زمان ممکن بهترین راه‌حل و البته کم‌هزینه‌ترین را برای تعمیر خودرو پیدا کند. برای این کار بعضاً حتی می‌شود از خود مشتری هم کمک گرفت، بدین ترتیب که توسط پرسیدن سؤالات متعدد و یا گرفتن بعضی از اطلاعات می‌توانید تا حدی خودرو مشتری‌تان را در کمترین زمان ممکن عیب‌یابی کنید. این کار به‌نوعی مانند مثل کار پزشکان است که فقط به معاینه بیمار اکتفا نمی‌کنند و سؤالات متعددی از بیمار می‌پرسند تا به‌طور کامل مشکل را بررسی کنند.

مکانیک خوب
مکانیک خوب

استعداد انجام کارهای فنی:

بدون شک تعمیرکاران خودرو باید کار کردن با انواع لوازم و ابزارآلات فنی را داشته باشند و این نباید صرفاً محدود به محیط کاریشان باشد و باید در همه‌جا، حتی در خانه‌شان نیز تجربه انجام کارهای فنی را داشته باشند و بتوانند مشکلات متعددی را رفع کنند.

به‌روز بودن اطلاعات تعمیرکار نسبت به تکنولوژی روز دنیا:

وسایل نقلیه و فناوری به‌طور مداوم و پایاپایی در حال تغییر و تکامل هستند و تعمیرکاران بزرگ همیشه نسبت به آخرین فناوری روز دنیا اطلاعات کافی دارند. علاوه بر این‌ها امروزه خودروها در حال پیشرفته‌تر شدن و پیچیده‌تر شدن هستند و دیگر ابزارآلات و لوازم قدیمی پاسخگوی تعمیر آن‌ها نیستند و شما نیاز دارید تا تکنولوژی خود را برای تعمیر موردهای پیچیده به‌روزتر کنید و با لوازم الکترونیکی برای تشخیص دقیق ایراد خودروتان آشنایی کامل و کافی داشته باشد.

داشتن طیف وسیع اطلاعات راجع به وسایل نقلیه:

تعمیرکاران هیچ‌گاه نمی‌توانند از قبل پیش‌بینی کنند که دقیقاً چه وسیله نقلیه‌ای قرار است داخل تعمیرگاهشان شود. خودروها، کامیون‌ها و یا ماشین‌های شاسی‌بلند و … به همین دلیل هم آن‌ها نیاز دارند که یک طیف وسیع اطلاعات در مورد انواع وسایل نقلیه داشته باشند تا هر وسیله‌ای که به آن‌ها مراجعه شد به‌راحتی قادر به تشخصی ایراد و تعمیر آن باشند. بنابراین شما باید درزمینه‌یِ سیستم‌های الکترونیکی، سیستم سوخت، سیستم کامپیوتری و حتی نحوه کارکرد سیستم‌های تهویه مطبوع خودروها به نحو احسن اطلاعات کافی داشته باشید و اگر نیاز به تعمیر دریکی از این زمینه‌ها شد بدون در نظر گرفتن اینکه چه نوع وسیله نقلیه‌ای وارد تعمیرگاهتان می‌شود قادر به تعمیر آن‌ها باشید.

مدیریت قوی یک مکانیک خوب :

یک مکانیک خوب و موفق باید قادر به مدیریت خوب در تمامی زمینه‌ها باشد. چراکه تعمیرکاری موفق‌تر است که توانایی مدیریت بحران داشته باشد و در شرایط حساس و حاد بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

گذراندن دوره‌های آموزشی و داشتن مدرک معتبر:

بااینکه داشتن مدرک برای تعمیرکار شدن الزامی نیست اما این نشان از توجه ویژه شما به کسب‌وکارتان و نگاه حرفه‌ای‌تان به این موضوع دارد که برای مشتریانتان می‌توان حائز اهمیت باشد. گذراندن دوره‌های آموزشی همچنین ثابت می‌کند که تعمیرکار نسبت به آخرین فناوری‌ها و تکنیک‌های این صنعت به‌روز بوده و در مورد آن‌ها اطلاعات کامل و کافی دارد.

خلاقیت و ابداع ابزار شخصی:

بااینکه این مورد جزءِ واجبات تعمیرکار شدن به‌حساب نمی‌آید، اما می‌تواند به‌عنوان یک خلاقیت ابداعی شخصی، جالب و بعضاً حتی مفید و مؤثر واقع شود. بعضی از تعمیرکاران با ابزارهای شخصی خود احساس راحتی می‌کنند و همیشه از ابزارهایی که خودشان تغییراتی در آن‌ها ایجاد کرده‌اند تا بتوانند با آن‌ها راحت‌تر کار کنند برای تعمیر خودروهای مشتریانشان استفاده می‌کنند.

یک مکانیک خوب باید با تجربه باشد :

موارد بسیاری در این صنعت وجود دارد که تا آن‌ها را تجربه نکنید هرگز به‌صورت تئوری و در هیچ کلاس و یا دوره آموزشی آن‌ها را نخواهید آموخت. توجه داشته باشید که بهترین و ماهرترین تعمیرکاران کسانی هستند که طی سالیان سال وسایل نقلیه زیادی از قبیل خودروها، شاسی‌بلند‌ها و کامیون‌ها و… را دیده‌اند و مشکلات و نقص و ایرادهای بسیاری را تجربه کرده‌اند. آن‌ها یاد گرفته‌اند که تحت هر شرایطی با همان اعتمادبه‌نفس همیشگی‌شان با چالش‌های جدید روبه‌رو شده و آن‌ها را رفع کنند.

نتیجه‌گیری:

شما می‌توانید برای شروع، اول نسبت به کسب علم تعمیرکاری اقدام کرده و در مورد فناوری خودروهای مختلف اطلاعات بسیاری کسب کنید. اگر می‌خواهید یک مکانیک خوب و زبده‌ای شوید پس باید دائماً با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در ارتباط و به‌روز باشید و سعی کنید در تمام دوره‌ها و یا کارگاه‌های آموزشی مفیدی که برگزار می‌شود شرکت کنید و مدارک معتبری از مؤسسات فنی اخذ کنید. آن‌ها برنامه‌های عملی و کاربردی زیادی برایتان ارائه می‌کنند تا شمارا آماده کنند که با کسب مهارت، دانش و تجربه کافی و موردنیاز تبدیل به یک تعمیرکار ماهر و زبده شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس جهت پذیرش